Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesine Karşı Alınması Gereken Önlemler
Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Saç Dökülmesi

Saç, fiziksel görüntünün en önemli unsurlarından biri olması sebebiyle insanların sosyal ilişkilerinde de çok önemli bir etkiye sahip. Ani ve hızlı saç dökülmesi; öz güven kaybı, kendini beğenmeme, yaşlanma kaygısı ve hatta kimi zaman depresyon gibi psikolojik problemleri de beraberinde getiriyor. Peki, bu bir kader mi, yoksa saç dökülmesi önleme yöntemleri sorununuza çözüm olur mu? Saç dökülmesi nasıl önlenir, ne yapmak gerekiyor? 

Saç dökülmesi problemi birçok değişkenle doğru orantılı olarak gelişiyor. Kişinin gen havuzu, saç tipi, psikolojik durumu, kilo durumu, vitamin eksiklikleri,  hormonal değişimler, mevsim geçişleri ve daha niceleri saç dökülmesinin sebebini araştırırken teker teker incelenmesi gereken ayrıntılar. Öncelikli olarak saç dökülmesinin altında yatan sebeplerin araştırılması gerekiyor. Saçlarınızın normalden daha fazla döküldüğünü düşünüyorsanız ve bu sosyal hayatınızı etkilemeye başladıysa atmanız gereken ilk adım bir dermatoloğa başvurup kesin bir teşhis koydurmak. Ani saç dökülmeleri genellikle vücuttaki başka bir soruna işaret ediyor ve bu işaretleri gören dermatologlar hastaları gereken bölüme sevk ediyor.

 

Saçların En Büyük Düşmanı: Stres!

Stres, hızlı saç dökülmesine neden olan unsurların başında geliyor. Günlük çalışma ve sosyal hayatınızda stresten tamamen uzaklaşmak neredeyse imkansız ama en azından arada bir doğayla buluşmalı, kendinize boş vakitler yaratmalı ve mümkünse mutluluk veren bir hobi ile uğraşarak stresin size verdiği zararları en aza indirmelisiniz. Böylelikle stres kaynaklı saç dökülmesini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yetersiz Su Tüketimi ve Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Saç Dökülmesini Hızlandırıyor

Yetersiz su alımı, saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi. Vücudumuzun tamamının suya ihtiyacı var ve tabii saçlarımızın da. Dermatologlar günde 2- 2,5 litre su içerek saç dökülmesinin yavaşlatılabileceğini ve hatta durdurulabileceğini söylüyor. 

Ayrıca beslenme alışkanlıklarınız da saçlarınızın sağlığını etkiliyor. Vitamin ve mineral  eksikliği saçların hızla dökülmesine neden oluyor. Ayrıca fazla sigara, çay, kahve ve alkol tüketimi tüm vücuda olduğu gibi saçlarınıza da zarar veriyor.Bunu engellemek için beslenme alışkanlıklarınızı kökten değiştirmeli, öncelikli olarak düşük yağ içeren bir beslenme programı oluşturmalısınız. Öğünlerinizde  yeşil yapraklı sebzelere ve meyvelere ağırlık vermeli; balık, hindi ve tavuk eti tüketmelisiniz. Proteinden oluşan saç telleri için fasulye, mercimek ve yoğurt gibi gıdalardan alınan protein ve B vitamini tazelenme etkisi yaratıyor. Havuç, içeriğinde bulunan A vitamini ile saç derisini koruyarak saç dökülmesini engelliyor. Ceviz, fındık, badem, yer fıstığı gibi gibi yemişler  hormonal bozukluklar sebebiyle zayıflayan saçları içeriğinde bulunan iyot ile güçlendiriyor. Tüm bu gıdaların serpiştirildiği beslenme programları saç dökülmesi çözüm arayışlarının kısmen de olsa çaresi oluyor. 

Şapka, Bere ve Şekillendirici Kullanımına Dikkat Etmelisiniz 

Saç dökülmesinin bir diğer sebebi de sıklıkla bere, şapka  ve saç şekillendirici kullanmak. Bere ve şapka kullanımını abartmamak ve saç şekillendiricileri mümkünse hayatınızdan çıkarmak saç dökülmesi çözüm arayışlarınızda atacağınız adımlardan belki de en kolayı. Böylelikle saçlarınızın hava almasını sağlayarak daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Unutmayın, saçlarınız da nefes alıyor.  

Yanlış Şampuan ve Saç Kremi Kullanımı Saçlarınıza Zarar Verebilir

Tüm bunların dışında, uygulanan yanlış bakım yöntemleri, saç dökülmesinden şikayetçi olan birçok kişinin probleminin temelini oluşturuyor. Saç tipine uygun olmayan bakım uygulamaları, kişilerin hızla saç kaybı yaşamasına neden oluyor. Kulaktan dolma saç dökülmesi çözüm önerilerini uygulayanlar daha korkunç sonuçlarla karşılaşabiliyor. Herkesin saç tipi farklı olduğundan herhangi birine iyi gelen şampuan, krem ya da bakım yağı başkası için kabus olabiliyor. Saç tipine, şekline, nemine ve yıkama sıklığına uygun şampuanlar, sağlığını yitiren saçları tekrar canlandırarak onlara hayat veriyor. Fakat fabrika çıkışlı, saçı sadece birkaç kategoriye ayıran şampuanlar arasından kendi saçınıza uygun şampuanı bulmak neredeyse imkansız. Yapılacak en doğru hareket, saç yıkama sıklığınız ve saçınızın karakterine en uygun şampuanı özel olarak hazırlamak. Saçlarınızı iyi tanımalı ve onların da en az sizin kadar özel olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Unutmayın, saç dökülmesinin belki de en iyi çözümü saçlarınızı sevmek ve onlara gereken özeni göstermek.